Sammendrag
Det har de senere årene vært en økende erkjennelse av at lege-pasientsamtalen er kjernen i klinisk arbeid, og at leger har et forbedringspotensial når det gjelder kommunikasjonsferdigheter. Dette prosjektets overordnede mål er å utvikle kunnskap om hva som er god samhandling mellom lege og pasient. Studien er basert på videoopptak av lege-pasientkonsultasjoner i sykehus. Materialet var allerede innsamlet fra alle de somatiske avdelingene på Akershus universitetssykehus (Ahus) i forbindelse med kurs i klinisk kommunikasjon. Videoopptakene ble analysert etter psykolog Anne-Lise Løvlie Schibbyes delprosessanalysemetode og ut fra hennes anerkjennelsesperspektiv. Hensikten var å studere hvordan anerkjennende samhandling utspiller seg i praksis i samtale mellom lege og pasient i en sykehuskontekst. Delprosessanalysemetoden er spesielt egnet til å analysere samhandling på mikronivå ved å studere både verbal og non-verbal kommunikasjon.
Tidsperiode
2010
Medarbeidere
Seniorforsker dr. med. Sissel Steihaug, SINTEF og HØKH Seniorforsker, dr.philos. Anne Werner, HØKH Førsteamanuensis, dr. med. Pål Gulbrandsen, HØKH
Finansiering
Studien er finansiert med kr 180.000,- fra Strategiske forskningsmidler Ahus for perioden 2010.
Videre har vi vurdert om videomaterialet egner seg for analysemetoder hvor språket og fortellingen - metasamtalen - står i fokus. Vi har funnet at diskursanalyse vil være egnet: Oppmerksomheten rettes ikke primært mot hva som blir sagt, men hvordan det blir sagt - hvordan sykdom og symptomer blir fortalt og snakket om. Røyking er et sentralt tema for sykdom og helse og derved også i lege-pasientkonsultasjoner. Vi har påbegynt analyse av konsultasjoner hvor røyking er tema: Hvordan snakker lege og pasient om røyking i konsultasjonen, og hvilken klinisk betydning har denne måten å snakke på? Resultatene vil bli oppsummert i en artikkel som planlegges ferdigstilt i løpet av 2011.