Utvikling av nyrefibrose og akselerert aldring vurdert med MR av nyre
Dette er et forskningsprosjekt for å utrede om nye MR-teknikker kan fortelle noe av det samme som en nyrebiopsi, og om MR på sikt kan erstatte eller supplere en nyrebiopsi.
Stengt for rekruttering
Om studien
Vitenskapelig tittel
Utvikling av nyrefibrose og aksellerert aldring vurdert med MR av nyre
Les mer om studien
Prosjektside i Nasjonalt vitenarkivInformasjon om deltakelse
Rekrutteringen er avsluttet
Hvem kan delta?
Alle som har en planlagt nyrebiopsi ved Ahus vil bli spurt om å delta i studien. Indikasjonen for nyrebiopsi besluttes av behandlende nyrelege.
Hva innebærer studien?
Flere studier har vist assosiasjon mellom MR-verdier og nyresykdom. Få studier har undersøkt sammenhengen mellom funn på biopsi og MR-verdier, og dette skal vår studie se nærmere på. Denne studien vil kunne bidra til å utvikle en ny prognostisk metode for en vanlig sykdom, som vil føre til tryggere og bedre pasientbehandling. Ved å utvikle slike nye undersøkelsesmetoder vil pasienten få flere valgmuligheter ved utredning og i større grad kunne påvirke eget utredningsforløp.Vær oppmerksom
Kontaktinformasjon
Christian Aalborg - overlege nyremedisinsk avdeling
Tlf: 67 96 94 10