Min arbeidsdag på Ahus

Radiograf Tommy Quyen Truong Tran

Bli med radiograf Tommy Quyen Truong Tran på bildediagnostisk avdeling ved Ahus Nordbyhagen på jobb!

Publisert 24.02.2025
Sist oppdatert 18.03.2025
En mannlig radiograf
Tommy har jobbet som radiograf siden 2020.

Om Tommy

Navn: Tommy Quyen Truong Tran

Stilling: Radiograf på bildediagnostisk avdeling (BDA)

Bakgrunn: Bachelor i radiografi

 

Fra røntgen- til CT-seksjonen

Tommy jobber som radiograf på bildediagnostisk avdeling (BDA) ved Ahus Nordbyhagen. Han startet i røntgenseksjonen under pandemien i 2020, da behovet for radiologiske undersøkelser økte kraftig. På røntgenseksjonen utfører de ofte røntgen av throax, bekken, og småskjellett, som hender og albuer.

– På røntgenseksjonen må vi ofte være kreative for å finne de beste posisjonene, spesielt når pasientene har begrenset bevegelighet. Noen pasienter er immobile, akutt dårlige eller bevisstløse, noe som kan gjøre det utfordrende å sikre bildekvalitet. Vi er derfor nødt til å tilpasse oss situasjonen.

Etter noen måneder i røntgenseksjonen gikk Tommy over til CT-seksjonen, hvor han i dag jobber. CT-seksjonen er et spennende område innen radiografi, og Tommy trives godt med den varierte arbeidsdagen.

– CT-seksjonen er spesielt interessant fordi fagfeltet er bredt – alt fra enkle brudd til mer alvorlige situasjoner som kreftdiagnostikk. Mitt ansvar er å sikre god og trygg bildediagnostikk.

– Det innebærer riktig stråledose, tilpasse CT-protokoll etter samarbeid med radiolog, sikre intravenøs tilgang ved behov og sørge for et godt tverrfagligsamarbeid med akuttmottaket ved trombolyseundersøkelser. sier han. 

 

En mann som ser på en maskin
Tommy sørger for at innstillingene på kontrastinjektoren er riktig.

Om bildediagnostisk avdeling

Antall ansatte: Per i dag er det ca. over 400 ansatte som utfører
bildediagnostiske undersøkelser. Det er en stor avdeling med 11 seksjoner.

Typiske arbeidsoppgaver: Tommy jobber tredelt turnus i CT-seksjonen. Som radiograf har du ansvar for å ivareta pasienten, legemiddelhåndtering, sørge for riktig stråledose, fremstille gode bilder, sikre intravenøse tilganger, være en faglig sparringspartner for radiologene og sikre riktige protokoller.

Tommy sin arbeidshverdag

Morgenrapport

Kl. 07:45 får Tommy og teamet rapport fra nattevakten og oversikt over eventuelle hasteundersøkelser. Deretter klargjør de laboratoriet, sjekker utstyr som O2 og sug for akutte situasjoner, og sørger for at kontrastvæsken er riktig temperert. I tillegg utfører de daglige kvalitetskontroller for å sikre at maskinen operer riktig og gir riktig stråledose.

Prioriteringer og pasientundersøkelser

Kl. 08:15 gjennomgår Tommy timeboken og vurderer prioriteringene for dagen. De samarbeider med ulike avdelinger og vurderer pasientens tilstand før de blir sendt over til undersøkelse. Når pasienten ankommer, sikrer de intravenøs tilgang med PVK ved behov for kontrast eller smertestillende. Sammen med radiologen legger de til rette for at undersøkelsen gir best mulig bilde for videre diagnostisering. Pasienter kan komme kontinuerlig eller mer sporadisk gjennom dagen, noe som gir stor variasjon i arbeidsdagen.

Akuttmottak og intensiveavdeling

Tommy og teamet jobber tett med akuttmottaket og har blant annet ansvar for trombolyseundersøkelser ved mistanke om hjerneslag. De må være klare til enhver tid hvis tombolysealarmen ringer. Pasienter kan komme fra både akuttmottaket, intensiv eller vanlige sengeposter.

Vaktskifte

På ettermiddagen gir Tommy rapport til kveldsvakten, dokumenterer alle undersøkelsene i systemene DIPS, RIS og PACS, og avslutter arbeidsdagen.

Faglig utvikling

En annen viktig del av arbeidsdagen er faglig utvikling. På avdelingen har de faste interne undervisninger med faglig påfyll på torsdager, og faglunsj hver onsdag. I tillegg har de to fagdager i året. Dette gir radiografene muligheten til å utvikle seg faglig. noe som er viktig for å sikre tryggere og bedre undersøkelser.

 

En mann som sitter ved et skrivebord med en datamaskin
På avdelingen bruker de kjente programmer som DIPS, men de har også egne programmer som RIS og PACS.


Det beste med jobben

– Det beste med jobben er variasjonen i hverdagen. Hver dag er unik, og det er givende å vite at jeg bidrar til pasientbehandling. Å være en del av et tverrfaglig team gir meg muligheten til å lære hele tiden. 

Jobbe på Ahus

På Ahus åpner det seg en rekke muligheter for alle! Her kan du forske, pleie og behandle, legge til rette for kollegaer, yte diverse servicetjenester, rådgi, knytte kontakter og utvikle deg i trygge omgivelser.
Jobbe på Ahus
En gruppe mennesker i hvite sykehusklær