Vi anbefaler at du alltid bruker siste versjon av nettleseren din.

Robotkirurgi

Styrker tilbudet med en tredje operasjonsrobot

Akershus universitetssykehus styrker sitt robotkirurgiske tilbud når en tredje operasjonsrobot står klar i februar. Etter å ha gått fra å være blant de siste i Norden til å ta i bruk robotkirurgi har Ahus oppnådd imponerende resultater og høy utnyttelse av teknologien.

Publisert 12.01.2026
mann i operasjonsstue
Styrker robotsenteret: I februar får Ahus enda en operasjonsrobot på plass. Avdelingsleder og overlege Stig Müller sier dette vil styrke pasienttilbudet ytterligere.

– Vi har to operasjonsroboter fra før og har lenge ønsket oss en tredje. Rett før jul fikk vi klarsignal om at den er på vei, og vi regner med at den er på plass i løpet av februar, sier avdelingsleder for urologisk avdeling og overlege ved Ahus, Stig Müller.

Sist ut

Ahus var det siste universitetssykehuset i Norden som fikk operasjonsrobot og var på mange måter den siste i klassen som tok i bruk den nye teknologien da den kom på plass ved sykehuset i 2018. Den trege oppstarten hindrer likevel ikke en fenomenal utvikling.

– Da vi fikk den første roboten var det viktig for oss å ta den i bruk med maksimal utnyttelse når den først var på plass. Etter ett år gjorde leverandøren oss oppmerksomme på at vi hadde en svært høy utnyttelse. Det viste seg at vi hadde svært god effektivitet med over 400 operasjoner på ett år. Vi var rett og slett ikke klar over suksessen vi hadde hatt. Vi trodde det var slik det skulle være, sier Müller.

Også da den neste roboten kom i 2022 ble det registrert maksimal utnyttelse med over 400 operasjoner årlig. 

– Vi har de siste årene tatt imot flere utlandsbesøk der man har ønsket å lære av våre metoder. Dette setter Ahus på kartet innenfor fagfeltet. At vi nå kan være ledende innenfor dette fagfeltet, har flere positive sider. Blant annet for rekruttering og bygging av viktig fagkompetanse videre, sier Müller.

operasjonsrobotdemonstrasjon
Fra en tidligere markering av robotkirurgi.

Økende behov for gastrokirurgi

Robotkirurgi benyttes nå ved fire fagområder; gynekologi, for eksempel ved fjerning av livmor. Ved bruk av robot får man nå gjort tre i stedet for to slike operasjoner daglig. De tre andre fagområdene der robotkirurgi benyttes er thorax, urologi og gastrokirurgi.

– At vi nå vil ha tilgang til tre operasjonsroboter vil kanskje ha aller størst betydning for gastrokirurgisk avdeling, der vi ser et tydelig behov for enda flere slike operasjoner, særlig innenfor tykktarm- og endetarmskreft. Hittil har slike operasjoner blitt utført med vanlig kikkhullskirurgi.  Forskning viser også at robotkirurgi er bedre på brokk enn vanlig kirurgi, forklarer Müller.

Bedre presisjon og færre liggedøgn

Ved bruk av robotkirurgi viser nyere forskning at operasjonene får bedre kvalitet, og at liggetiden går ned, gjerne fra tre til en liggedag. Når det gjelder lungekreftkirurgi har robotkirurgi blitt hovedmetoden.

– Thorax er kanskje der vi ser størst forskjell med færre komplikasjoner og bedre resultater, understreker Müller.

Spennende utvikling

Allerede i fjor sommer ble en operasjonsstue ved Ahus gjort klar for den nye maskinen. Müller håper den nye anskaffelsen vil være av de helt moderne operasjonsrobotene.

– Vi regner med at det er en av de aller nyeste vi nå vil få. Det er viktig for at vi skal henge med videre i den teknologiske utviklingen. Dette er teknologi for den nye generasjonen med enda bedre ergonomi der styringsenheten kan stilles enda bedre enn på de vi har i dag. Det vil føre til enda bedre kvalitet, sier Müller.

Den nye roboten har vært inne på årets investeringsbudsjett, men anskaffelsen ble satt på pause i påvente av at de regionale helseforetakene ønsket en gjennomgang av hvilken rolle robotkirurgi skal ha innenfor norsk spesialisthelsetjeneste i årene fremover. 

Sykehusdirektør Øystein Mæland sier den nye roboten er av stor betydning:

– Dette er til stor glede for fagområdene som er godt i gang med robotassistert kirurgi og som har kapasitetsutfordringer med de to systemene vi har, sier han.