Ahus starter med prostatakreftscreening i eget område
Fra februar tilbyr Ahus prostatakreftscreening for et utvalg menn født på 1970-tallet. Tilbudet inngår i en studie der målet er å finne den beste måten å gjennomføre en bredere screening på.

Rundt 22.000 menn blir invitert til å teste seg for prostatakreft. De som får tilbudet er menn født i årene 1972 til 1977 fra Akershus-kommuner tilhørende Ahus. Alle disse vil etter tur få beskjed gjennom Helsenorge.
Screeningen pågår i år og ut 2027.
Les mer om studien her: Pilotstudie om screening
Enkel blodprøve
Det starter med en blodprøve – for mange kjent som en PSA-test.
Deltakerne følges opp så lenge man normalt følges opp ved et sykehus. Finner man høye verdier av stoffet som kalles prostata-spesifikt antigen (PSA), går deltakeren videre til MR-undersøkelse. Noen får også tatt en vevsprøve på Ahus. Hvis PSA-verdien er innenfor normalen, får man råd om når neste test bør tas, vanligvis etter to år.
Regjeringen har i dag et uttalt mål om å innføre screening av prostatakreft, og deltakerne i studien bidrar med viktig kunnskap om hvordan dette best kan settes i system.
– Med studien er det mye vi skal kartlegge, blant annet hvilke ressurser og hva slags logistikk som trengs for en systematisk screening. Vi får vite mer om hvordan et screeningtilbud tas imot i befolkningen og hvem som vil delta, sier overlege og prosjektleder Kirsti Aas.
I dag testes 400.000 norske menn med en PSA-test uten at det finnes noen oversikt over hvem de er eller hvordan de følges opp. I pilotstudien på Ahus vil alle bli fulgt opp.
Kirsti Aas tror at godt planlagt screeningprogram kan bidra til at antallet PSA-tester går ned på sikt.

– Viktig å bli med
Prostatakreftforeningen har lenge jobbet for et nasjonalt screeningprogram, og lokalforeningen PROFO Romerike oppfordrer menn i området til å delta i pilotstudien.
– Det er veldig viktig at så mange som kan, blir med på dette, sier PROFO-representant Bjørn Jahr.
Det er Kreftforeningen, Prostatakreftforeningen og Helse Sør-Øst som sammen finansierer studien på Ahus.
– Med systematisk screening kan vi oppdage flere krefttilfeller tidlig, unngå overbehandling og sørge for at flere overlever, sier generalsekretær i Kreftforeningen Ingrid Stenstadvoll Ross.
Gå til legen!
Prostatakreft er den kreftformen som rammer flest menn i Norge. I 2024 fant man over 5200 nye tilfeller. Et flertall av de som får den er godt vokse eller eldre. Sjansene for å overleve er gode, men de blir enda bedre om man oppdager kreften tidlig.
– Det er viktig å få mannehelse på agendaen, uten at vi skal gjøre menn til pasienter, sier Kirsti Aas.
Hun understreker at du også kan få bedre behandling med færre bivirkninger om kreften oppdages tidlig.
Slik behandles våre pasienter med prostatakreft: Behandling

Flere prosjekter
Prosjektet på Ahus inngår i et større europeisk forskningssamarbeid med mål om å utvikle effektive screeningprogrammer for prostatakreft i Europa. Her skal også data deles i en kunnskapsdatabank.
Internt på Ahus kommer det også flere nyttige sideprosjekter i forbindelse med studien, blant annet knyttet til kunstig intelligens innen bildediagnostikk.
Studien åpnes offisielt med et faglig arrangement i auditoriet på Ahus på Nordbyhagen 26. januar kl 11.
Arrangementet er åpent for alle.
Program for dagen:
Prostatascreening, åpning med faglig innhold