Vi anbefaler at du alltid bruker siste versjon av nettleseren din.

Ny behandling hjelper folk tilbake i jobb

På fire år har Ahus sammen med Nav hjulpet over 1200 pasienter med nakke-, rygg- og hodepineplager. Målet er å få dem tilbake i jobb. Konseptet er nytt, og resultatene er gode.

Publisert 30.04.2025
Sist oppdatert 05.05.2025
Dame går mot kamera
Heidi Mikkelsen har fått kontroll på migrenen ved hjelp av klinikken på Ahus. Nå er hun leder i bydel Nordre Aker.

Pasienter som er sykmeldte på grunn av smerter i nakken, ryggen eller hodet er blant de største diagnosegruppene på sykefraværsstatistikken. Nå får flere hjelp på Ahus.   

– Vi har over tid sett at en del hodepinepasienter trenger mer enn medisiner for å bli bedre. Mange av pasientene våre slet i tillegg med psykiske plager, aktivitet og søvn på grunn av hodepinen, sier Kjersti Grøtta Vetvik, som er nevrolog og fagansvarlig for hodepinepasientene.  

I tillegg var mange bekymret for hyppig sykefravær og opplevde at ulike faktorer på arbeidsplassen var med på å trigge hodepineanfall.  

– Mange som kommer til oss er fortvilte fordi de gjerne vil stå i jobben. Så biter de tennene sammen, har gjort det over tid og til slutt raser alt sammen. Mange er også fortvilet fordi de ikke har fått en diagnose, og har aldri hørt om at plagene kan behandles, sier hun. 

Unikt tilbud til hodepinepasientene

Som nevrolog har Vetvik god peiling på hodepinen, men ikke psyken, aktivitet, søvn og arbeidsliv. I 2018 luftet hun derfor ideen om tverrfaglig behandling av hodepasientene, på lik linje med mange av de andre nevrologiske tilstandene.

Ideen ble til tiltaket «helse i arbeid», som etter prosjektperioden i 2020-2022 kunne vise til så gode resultater at tilbudet nå er i full drift i en egen poliklinikk. 

Ahus er det eneste sykehuset i landet som tilbyr behandling for pasienter med hodepine på denne måten. Klinikken forsker nå på resultatene.  

– Vi skal se om tiltaket har effekt over tid og om det er bedre enn vanlig ordinær behandling, sier Vetvik. 

  • 87 prosent av pasientene er kvinner med en gjennomsnittsalder på 38,5 år.
  • De fleste hadde diagnosen kronisk migrene.
  • 80 prosent av pasientene som kom til behandling hadde ved første kontakt med klinikken minst 15 dager med hodepine hver måned, annenhver dag eller mer. Etter et år var antallet halvert. Pasientene hadde i median 24 hodepinedager per måned ved første kontakt og 10 dager per måned etter et år.
  • Bare 11 prosent av pasientene opplevde at de hadde kontroll på hodepinen første gang. Et år senere svarte 59 prosent at de hadde kontroll.
  • 82 prosent av pasientene som var i full jobb da de kom til behandling første gang holdt seg i full jobb et år senere. Andelen som var sykemeldt (fullt eller gradert) pga hodepine ble redusert fra 52 prosent til 34 prosent.

Tallene er fra prosjektperioden fra 2020 – 2022. Resultatene er med i en forskningsstudie som er publisert i en forskningsartikkel på SageJournals.

Lege prater med pasient
Nevrolog Kjersti Grøtta Vetvik både behandler og forsker.

- God helse i tidlig behandling 

En av de første som opplevde effekten av behandlingen er Heidi Mikkelsen. Siden tenårene har hun hatt migrene med aura, som betyr at hun opplever nummenhet, mister synet og blir kvalm når hun får anfall. Da hun ble gravid, ble anfallene mer intense og kom flere ganger i uka.  

Migrenen har blitt behandlet av ulike spesialister og med ulike medisiner – uten god effekt. Løsningen fant hun på den nyetablerte poliklinikken på Ahus. 

– Jeg har fått mest hjelp av en nevrolog. Sammen fikk vi en forståelse av hva slags migrene jeg har og hvordan jeg hadde det, og jeg fikk et tydelig behandlingsløp med flere evalueringer underveis. 

Mikkelsen gikk fra å være sykemeldt til å være tilbake i full jobb på ett år. Migrenen blir aldri helt borte, men nå kommer anfallene sjeldnere og er mildere.  

– Det er mye god helse i å få riktig behandling tidlig, sier hun. 

Mikkelsen jobber i dag som enhetsleder for utviklingsavdelingen i bydel Nordre Aker. Tilbudet om opprykk til lederstilling kom mens hun var sykemeldt. 

– Det var aldri et alternativ for meg eller arbeidsgiveren min at migrenesykdommen skulle hindre karrieren min, og en arbeidsgiver som tilrettelegger for sykdom og ser ressurser har også vært en viktig nøkkel for meg. 

Kvinne i samtale med annen kvinne
– Det er meningsfylt å jobbe i offentlig sektor, hvor vi forvalter felleskapets ressurser på best mulig måte. Jobben min gir mange muligheter, og mulighetene er jeg ofte god til å gripe, sier Mikkelsen. 

Tilpasset behandling

– Pasientene våre er hovedsakelig ressurssterke mennesker som ønsker å jobbe. Målet vårt er at alle skal klare å stå i jobb, enten fullt eller delvis, sier Linn-Marie Wølneberg, som leder poliklinikken Helse i Arbeid (HiA). 

– Jo tidligere de får hjelp, jo enklere er det å finne riktig behandling og tiltak. Det gagner pasienten, arbeidsgiveren deres og samfunnet, sier Wølneberg.  

Metoden tilpasses hver enkelt. Noen ganger handler det om å få nye arbeidsoppgaver eller bryte mønstre som ikke fungerer. Andre ganger handler det om riktige medisiner eller øvelser.  

– Kombinasjonen av helsepersonell og Nav-veiledere gjør at vi ser hele mennesket, og lettere kan identifisere hvordan vi kan bidra. 

En kvinne som smiler foran poliklinikk
Linn-Marie Wølneberg er seksjonsleder for Helse i Arbeid.
Kvinne foran pc snakker med en person

Nav-rådgiver Therese Haugaard møter pasientene som ønsker veiledning rundt arbeidssituasjonen sin. 

– Det betyr mye å sitte vegg i vegg med behandlere, og det er trygt for pasientene at vi kan utveksle informasjon om forhold som er relevant for mestring på jobb, sier hun 

Behandler nakke- og ryggproblemer

Ahus har fått midler til hodepineklinikken fra Helse Sør-Øst mot at sykehuset i tillegg tilbyr behandling til pasienter med nakke- og ryggplager. Ei som har opplevd resultatet av behandlingen på poliklinikken er Ingvild Heggedal, som jobber som fengselsbetjent i Romerike fengsel. Et viktig krav til jobben er å ha god helse.

For to år siden mistet hun følelsen i foten og fikk smerter i leggen. Det viste seg at smertene skyldtes en prolaps i ryggen. 

– Jeg begynte å jobbe, men til slutt kom jeg meg ikke opp av senga igjen og ble hundre prosent sykemeldt.  

Veien tilbake til arbeidslivet startet på Ahus, hvor hun er spesielt fornøyd med hjelpen fra fysioterapeuten. 

– I en lang periode ble jeg verken bedre eller verre. Da betyr det mye å ha noen som kjenner situasjonen din godt og motiverer, beroliger og gjør deg trygg på at det er vanlig at det tar tid før ting blir bra, sier hun. 

Gulroten har hele tiden vært å komme tilbake til jobben som fengselsbetjent, kollegene og hobbyene sine. I dag er hun tilbake i full jobb – og har lært seg å leve med hva som trigger ryggen og hvilke øvelser som gjør hverdagen enklere.  

Kvinne smiler mot kamera
Ingvild Heggedal er tilbake i jobben som fengselsbetjent, og stortrives.

  • Gjennomsnittsalderen for nakke- og ryggpasientene er 43,5 år.
  • Ved første kontakt med klinikken var 38,59 prosent hundre prosent sykemeldt og 30 prosent i en gradert sykemelding. Etter seks måneder var kun 8,78 prosent av pasientene hundre prosent sykemeldt.
  • Resultatene viser at den største bedringen for nakke- og ryggpasientene skjer i løpet av den første måneden.
  • 59 prosent av pasientene som var hundre prosent sykemeldt kom seg tilbake til jobb eller studier etter ett år.

Tallene er fra prosjektperioden fra 2020-2022.